Gümüş Takıların Bakımını Nasıl Yapabilirsiniz?

Gümüş kendine has rengi ve özellikleriyle tarihten bugüne dek çok sayıda medeniyetin yaşantısında yer edinmiş ve günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Kolye, yüzük, küpe ve bileklik gümüşten yapılabilen takı çeşitlerinin yalnızca birkaçıdır. Bu kadar sevilen ve kullanılan gümüş takılar; doğru bakım uygulamaları ve saklama koşulları ile yıllar boyunca ilk günkü halini koruyabilir.Gümüş takıların özellikleri nelerdir?

Gümüş, işlenebilen ve takı haline getirilebilen bir maden türüdür. İşlenebilir olması sayesinde çok çeşitli yerlerde kullanılabilir. Gümüş takıların yani gümüşün sahip olduğu özelliklerden bir kaçı ise şu şekildedir;

 • Gümüş kararma, zamanla renginde koyulaşma özelliğine sahip olup ufak bakımlarla eski haline döner. Renk değişikliği yalnızca yüzeyde olduğu için rahatlıkla eski haline dönmesi sağlanabilir.

 • Üzerinde kaç ayar olduğuna dair damga yer almaktadır.

 • 925 ayar gümüş takılar hassas cilde sahip olanlar için doğal bir takı seçeneğidir.

 • Hipoalerjenik özelliktedir, hassas ciltlere zarar vermez ve hediye olarak iyi bir seçimdir.

 • Vücuttaki enerjinin dağılımını sağlar.
Gümüş; kararma, zamanla renginde koyulaşma özelliğine sahiptir fakat ufak bakımlarla ilk günkü parlaklığına döner. Renk değişikliği yalnızca yüzeyde olduğu için rahatlıkla eski haline dönmesi sağlanabilir.

Gümüş takıların bakımı ve temizliği nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli?

Gümüş takılarınızın da diğer aksesuarlarımız gibi uzun yıllar ilk günkü gibi güzel görünmesini istiyorsak bakım ve temizliğini doğru yapmalı ve dikkat edilecek noktaları atlamamalısınız. Çünkü gümüş takılarda meydana gelen renk değişiklikleri yalnızca takının dış yüzeyinde olup, ufak bakımlarla ilk günkü halini geri kazanır.


Gümüş takıların bakım ve temizliği

Gümüş takıların bakım ve temizliğini doğru şekilde yaparsanız o severek aldığınız takılarınıza geri kavuşabilirsiniz. Bu nedenle kararan gümüş takılarınızdan umudunuzu kesmeyin. Sadece doğru bakım uygulamalarını yapın.

 • Gümüş takılarınızı veya takılarınızın gümüş kısımlarını ara ara gümüş temizleme bezi veya mikro fiber bez kullanarak silmek gümüşlerinizi eski parlaklığına geri getirecektir.

 • Gümüş takıların temizliğinde gümüş parlatıcıları kullanarak da takınızı ilk günkü parlaklığına kavuşturabilirsiniz .

 • Zaman zaman profesyonel gümüş tamircilerinde ya da kuyum atölyelerinde gümüş takılarınızın bakımını yaptırabilirsiniz. Bu işlem mükemmel sonuçları kısa süre içerisinde almanızı sağlar.

 • Terlediğiniz zaman asit takınıza zarar vermesin diye, kullanım sonrası gümüş temizleme solüsyonuyla ya da temiz su ile takınızı nazikçe silebilir ve kuruduktan sonra kapalı bir kutu içerisinde nemsiz bir ortamda saklayabilirsiniz.


Gümüş temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Gümüş takıların temizliğinde dikkat edilmesi gereken önemli birkaç durum vardır. Bunlar;

 • Takılarınızı yıpratabilecek temizlik ürünleri ile temizlemeyin.

 • Takılarınıza aşındırıcı ürünlerle zarar vermeyin.

 • Temizleme esnasında lastik eldiven kullanmayın.

 • Sirke ve meyve suları gibi asit içeriği yüksek ürünleri gümüş takılardan uzak tutun.


Gümüş takıları nasıl saklamalıyız?


Her dönemde modasını kaybetmeyen gümüş takılar kadınların vazgeçilmezi olduğu gibi aynı zamanda hediye olarak sevdiklerimize verebileceğimiz özel ürünlerdendir. Aldığımız gümüş ürünlerin her zaman ilk günkü yenilikte olmasını, kararmamasını isteriz. Gümüş takıların uzun yıllar aynı ihtişamda görünebilmesi adına yapmamız gereken ve dikkat etmeniz gereken önemli noktalar olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz.

 • Gümüş takılarınızı kullanmadığınız zamanlarda, pamuklu bez içerisinde saklayabilir, kullanım sonrasındaysa pamuklu bez ile nazikçe takılarınızı silebilirsiniz.

 • Takılarınızı bir arada tutmak onların çizilmesine yol açabileceğinden, kapaklı bir takı standı veya kutusu almak takılarınızı saklarken size yardımcı olacaktır.

 • Gümüş takıların, özellikle nem oranı yüksek olan banyo gibi alanlarda saklamamaya dikkat etmelisiniz. Nemli ortamlarda kapalı kutu içerisinde de olsa gümüş takılar daha hızlı kararabilir.

 • Gümüş takılarınızı korumak için, kullanmadığınız zamanlarda kapalı bir takı kutusunda muhafaza edebilir, böylece hava ile temasını azaltarak uzun süre ilk günkü parlaklığını koruyabilirsiniz.


Takılarınızı keyifle kullanmanız dileğiyle...

Gui