Takılarımızla Kurduğumuz Bağlar

Hayatımızın her anında bizlere eşlik etmesinden büyük keyif aldığımız takıların aslında çok eskiye dayanan bir geçmişi olduğunu görüyoruz. Geriye dönük araştırmalara bakıldığında, takılar doğada bilinen hemen her maddeden yapılmış ve vücudun her bölümü için süs aracı olarak kullanılmış. Tarihteki ilk takılar kemiklerden, deniz kabuklarından ve taşlardan üretilmiş ve çoğunlukla toplumsal önemi bulunan bireylerin sosyal statülerinin vurgulanmasında kullanılmış.


Geçmişten günümüze takıların çok farklı sebeplerle kullanıldığını görüyoruz. Kimi zaman takıyı takan kişiyi korumak için tılsım görevi görmüş, kimi zamansa sosyal statü belirlemek veya bir gruba aidiyet göstergesi amacı taşımış. Günümüzdeyse, benzer sebeplerle kullanılmasının yanı sıra insanların takıları ile kurduğu bağların çok çeşitli olduğunu görüyoruz.


Günümüzde takılarımızla bağ kurmamızın temel sebeplerinden bazıları ise; sevdiğimiz birinin hediyesi olması dolayısıyla bize onu hatırlatması, bazı takılarımızın bize güç verdiğine, şans getirdiğine veya bizi koruduğuna inanmamız ve kuruduğumuz ilişkileri sembolize etmesi olarak düşünebiliriz.


Tarihten günümüze hayatımızdaki yerini kuvvetle koruyan takıların, tarih boyunca neden hayatımızın bu kadar içinde ve vazgeçilmezimiz olduğunu onlarla kurduğumuz güçlü bağlara ve onlara yüklediğimiz anlamlara bağlayabiliriz. Bunlardan akla gelen birkaçını bu yazıda toplamaya çalıştık.TAKILARA YÜKLENEN ANLAMLAR


Geçmişten günümüze kadar birçok nedenle takılmış olan takılara aynı zamanda çok farklı anlamlar da yüklenmiştir. İster altın veya gümüş gibi değerli madenlerden olsun, ister yarı değerli taşlardan veya ip/deri gibi malzemelerden üretilsin takılara yüklenen anlamların değerinde bir azalma olmaz. Peki, insanoğlu bu zamana kadar takılara hangi anlamları yüklemiş?

Hatıra

Takılar kimi zaman sevilen birisini hatırlattığı için kimi zaman da güzel bir anısı olduğu için takılır. O takıya bu anlamı yükleyen kişi için o takı kendisini iyi hissettir.

Kendi Yüklediğimiz Anlamlar

Bazı takılar için bana iyi geliyor ya da bu takıyı taktığım zaman kendimi şanslı veya güçlü hissediyorum şeklinde ifadeler duymuş ya da siz de bu gibi cümleleri kurmuş olabilirsiniz. Takılarımıza kendi yüklediğimiz anlamlar, onları taktığımız zamanlarda bu anlamlara olan inancımız kuvvetlendirebilir, kendimizi daha iyi ve güvende hissetmemizi sağlayabilirler.

Sosyal Bağ

Sevilen kişilerle aynı takıların takılması veya sevilen bir kişi tarafından hediye edilen bir takının düzenli takılması, o kişilerin aralarındaki güçlü bağların sembolize edilmesine yardımcı olur.

Estetik

Takılar estetik ürünler olduğu ve günlük kullanımda dahi görünüşümüzü tamamlayan vazgeçilmez aksesuarlar olduğu için takan kişinin kendisini daha güzel, daha iyi ve daha güçlü hissetmesini sağlayabilir. Her ne kadar bütünün bir parçası olsa da, dış görünüşümüzün gündelik hayatta etrafımızdakilere bizle ilgili mesajlar verdiğini düşündüğümüzde, takıların estetik amaçlarla kullanılması da diğer tüm etkenler kadar güçlü bir sebep olarak karşımıza çıkıyor.

Materyalin Gücü

Takı tasarımında kullanılan bazı materyallerin de kendilerine has özellikleri ve anlamları olduğunu biliyoruz. Bunlardan en sık karşılaştığımız değerli ve yarı değerli taşların taşıdığı spiritüel anlamlar diyebiliriz. Örneğin ametistin pozitif enerji vermesi veya canlandırıcı etkisi olması gibi. Taşların yanı sıra takılarda kullanılan madenlerin de spiritüel simyada bazı anlamları olduğunu görüyoruz. Örneğin, takılarda sıklıkla kullanılan gümüş, ay tarafından yönetilen, kendini yansıtma, kehanet, kadın cinsiyeti, odaklanma ve güçle alakalı muhteşem bir metal olarak kabul edilir.

Takılar, sıra dışı bir şekilde gündelik hayatta kullandığımız diğer birçok eşyamıza göre bizimle çok daha güçlü bağlar kurmuş ve kurmaya devam ediyor. Tam da bu yüzden Gui olarak tasarladığımız ürünlerin özgün ve karakterli olmasına özen gösteriyor, kullanıcısıyla güçlü bağlar kurabilmesini umuyoruz.

Takılarınızı keyifle kullanmanız dileğiyle...

Gui