Fashion, Lifestyle

Vazgeçilmez Aksesuarımız Kolyeler: Hangi Kolyeyi Ne Zaman Takmalı?

Kolye hem gündelik hayatımızda hem de özel günlerde en sık ve rahat kullanılan takılardan biridir diyebiliriz. Hayatımızın belli dönemlerinde hepimizin boynumuzdan çıkarmadığı bir kolyesi mutlaka olmuştur. O kolyenin bize şans getirdiğine inanmış veya sevdiğimiz biri tarafından hediye edilmişse onu hatırlattığı için hiç çıkarmak istememişizdir.

Bir de özel zamanlarda kutusundan çıkarıp takacağımız bazı kolyeler vardır. Bunlar farklı özellikteki günlere göre birbirinden ayrılırlar; mezuniyette, yıldönümünde, çeşitli etkinlikler veya düğünlerde bugünelere özel aldığımız ve sakladığımız takıları kullanmayı tercih edebiliriz. Bu yazıda farklı zamanlarda ve çeşitli giyim kombinasyonları ile tercih edilebilecek kolye modelleri ile ilgili birkaç küçük ipucu vermek istedik.

Her gün boynunuzda taşıdığınız o kolye…

Boynunuzdan hiç çıkarmak istemeyeceğiniz o kolye ile başlayalım. Öncelikle uzun süreli kullanımda sizi rahatsız etmeyecek nitelikte materyallerle tasarlanmış bir kolye olmalıdır vazgeçilmeziniz. Elbette altın en dayanaklı metallerden biri olarak ilk akla gelenlerden. Fakat fiyat olarak altından daha uygun olan ve altından sonra dayanıklılık anlamında ikinci sırada gelen gümüş en ideal tercihlerden biri olacaktır. İkinci bir konu ise kolyenin uzunluğu; çok uzun kolyeler veya choker gibi boynunuzu saran seçenekler her gün kullanımda sizi zorlayabilecekken, kısa ve orta-kısalıktaki kolyeleri oldukça rahat kullanmak mümkün olacaktır. Rahat ve yoğun kullanım için 40-45 cm aralığında zincir uzunluğuna sahip kolyeleri tercih edebilirsiniz.

Hangi kolyeyi nerede takmalı?

Bir mezuniyet töreninde veya zarif bir akşam yemeğinde minik uçlu kısa ve zarif bir kolyeyi tek başına kullanmak oldukça şık ve yerinde olacaktır. Konser veya parti gibi daha renkli etkinliklerde ise birden fazla stilde ve uzunluktaki kolyeyi bir arada kullanmayı seçerek oldukça yaratıcı olabilirsiniz.

Yaka şeklinin önemi

Giydiğiniz kıyafetin yaka şekli hangi kolyeyi seçeceğiniz en önemli belirleyicilerinden biri olacaktır kuşkusuz. Örneğin 45-55 cm aralığında zincir uzunluğuna sahip orta uzunluktaki kolyeler, V yaka T-shirtler veya gömlekler ile giymek için ideal bir seçim olacaktır. Balıkçı yakalı bir kazak giyiyorsanız uzun kolyeleri (55-65 cm) tercih ederek kazağınız üzerinde kullanabilir ve harika kış kombinasyonları yaratabilirsiniz.

Kolye hediye alırken…

Peki ya sevdiklerimize kolye hediye etmek istediğimizde tercihlerimizi nasıl yapmalıyız? Elbette öncelikle hediye alacağınız kişinin stilini, kıyafet tercihlerini ve sıklıkla katıldığı etkinlik türlerini gözünüzde canlandırmanızda fayda olacaktır. Ardından yukarıda bahsettiğimiz; tercih edilen kıyafete göre öneriler ile özel günler için not edilen önerilere göz atabilirsiniz. Bunun yanı sıra hediye alırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biri ise, satın alacağınız kolyenin anlamı olacaktır. Bu anlam kolyenin üzerinde yer alan bir sembol olabileceği gibi sizin veya sevdiğiniz kişinin ona yükleyebileceği bir anlam da olabilir. Bu noktada duyu ve hislerinize güvenerek bir tercih yapmak yanlış olmayacaktır.

Mood gümüş zincirli boncuk kolye
Mood kolye

Tüm bunlardan önemlisi, elbette taşımaktan keyif alacağınız o doğru parçayı bulabilmektir. Umarız o çok severek takacağınız kolye buralarda bir yerdedir 🙂

Gui

Bizi takip etmeyi unutmayın!

Instagram | Facebook